JTRR Sweethearts Relay 2020 Race Results

Start
2020 Events Sweethearts Relay leg 1 Full Screen
Visit the JTRR Home Page
Race Results for Sweethearts Relay 2020 concerning leg 1

Profile of Race or Leg
Event Name Sweethearts Relay 2020
Race Name leg 1
Event Location Douglas Firehall
Event Description 2 1 mile legs
Event Director Dan Robinson
Relay / Team Event? yes
Event Date 2020-02-15 10:00:00
Race Distance1.00 miles or
1.61 km
Race Blurb
Top Performances
Overall
sweetheart
1.00miles
Male
Justin Dorn 05:19 (2016)
Tim McKenna 05:46 (2017)
Carl Brodersen 05:48 (2016)
Mark Puliatico 05:48 (2016)
Jesse Stringer 05:49 (2016)
David Phillips 05:49 (2016)
Female
Sadie Tuckwood 06:13 (2019)
Sadie Tuckwood 06:26 (2019)
Skylar Tuckwood 06:29 (2019)
Alida Bus 06:32 (2016)
Sadie Tuckwood 06:36 (2020)
Skylar Tuckwood 06:45 (2020)

Global Results

# Name Hails From Gender Time Pace per mile Member of TeamNC Age ClassNC Pts
1Skylar TuckwoodJuneau,AKF00:06:456 minutes 45 seconds per mileSkylar Tuckwood/Sadie Tuckwood14-1810
2Jeremy HsiehJuneau,AKM00:06:576 minutes 57 seconds per mileJeremy Hsieh/Allison Gillum35-3910
3Cindy TuckwoodJuneau,AKF00:07:447 minutes 44 seconds per mileCindy Tuckwood/Rayna Tuckwood50-5410
4April RezendesDouglas,AKF00:07:467 minutes 46 seconds per mileApril Rezendes/Randy Peterson35-3910
5Jake LaPenterJuneau,AKM00:08:158 minutes 15 seconds per mileJake LaPenter/Bridget LaPenter40-4410
6Daren BootonJuneau,AKM00:08:248 minutes 24 seconds per mileDaren Booton/Reed Stoops50-5410
7Andy KoverdanHaines,AKM00:08:368 minutes 36 seconds per mileAndy Koverdan/Arik Koverdan8-1010
8Emily JonesJuneau,AKF00:08:538 minutes 53 seconds per mileEmily Jones/Justin Jones30-3410
9Jeff GnassJuneau,AKM00:09:049 minutes 4 seconds per mileJeff Gnass/Linda Kruger70-7410
10Ashlie StringerJuneau,AKF00:09:109 minutes 10 seconds per mileAshlie Stringer/Jesse Stringer14-189
11Mary GlavesJuneau,AKF00:09:169 minutes 16 seconds per mileMary Glaves/Lucrecia Mervine30-349
12Abby FochtJuneau,AKF00:09:559 minutes 55 seconds per mileAbby Focht/Heather Parker30-348
13Kaya WilsonJuneau,AKF00:10:0610 minutes 6 seconds per mileKaya Wilson/Gus Marx14-188
14Tamala BootonJuneau,AKF00:10:3110 minutes 31 seconds per mileTamala Booton/Ed Johns50-549
15Fred TriemPetersburg,AKM00:14:5614 minutes 56 seconds per mile75-7910
16Sierra WilsonJuneau,AKF00:14:5814 minutes 58 seconds per mileSierra Wilson/Hanna Davis30-347

Male Results

# Name Hails From Gender Time Pace per mile Member of TeamNC Age ClassNC Pts
1Jeremy HsiehJuneau,AKM00:06:576 minutes 57 seconds per mileJeremy Hsieh/Allison Gillum35-3910
2Jake LaPenterJuneau,AKM00:08:158 minutes 15 seconds per mileJake LaPenter/Bridget LaPenter40-4410
3Daren BootonJuneau,AKM00:08:248 minutes 24 seconds per mileDaren Booton/Reed Stoops50-5410
4Andy KoverdanHaines,AKM00:08:368 minutes 36 seconds per mileAndy Koverdan/Arik Koverdan8-1010
5Jeff GnassJuneau,AKM00:09:049 minutes 4 seconds per mileJeff Gnass/Linda Kruger70-7410
6Fred TriemPetersburg,AKM00:14:5614 minutes 56 seconds per mile75-7910

Female

# Name Hails From Gender Time Pace per mile Member of Team NC Age Class NC Pts
1Skylar TuckwoodJuneau,AKF00:06:456 minutes 45 seconds per mileSkylar Tuckwood/Sadie Tuckwood14-1810
2Cindy TuckwoodJuneau,AKF00:07:447 minutes 44 seconds per mileCindy Tuckwood/Rayna Tuckwood50-5410
3April RezendesDouglas,AKF00:07:467 minutes 46 seconds per mileApril Rezendes/Randy Peterson35-3910
4Emily JonesJuneau,AKF00:08:538 minutes 53 seconds per mileEmily Jones/Justin Jones30-3410
5Ashlie StringerJuneau,AKF00:09:109 minutes 10 seconds per mileAshlie Stringer/Jesse Stringer14-189
6Mary GlavesJuneau,AKF00:09:169 minutes 16 seconds per mileMary Glaves/Lucrecia Mervine30-349
7Abby FochtJuneau,AKF00:09:559 minutes 55 seconds per mileAbby Focht/Heather Parker30-348
8Kaya WilsonJuneau,AKF00:10:0610 minutes 6 seconds per mileKaya Wilson/Gus Marx14-188
9Tamala BootonJuneau,AKF00:10:3110 minutes 31 seconds per mileTamala Booton/Ed Johns50-549
10Sierra WilsonJuneau,AKF00:14:5814 minutes 58 seconds per mileSierra Wilson/Hanna Davis30-347

Event Relay Team Results Here

#Team NameTot. Time# of Runners Tot. Distance
1 Skylar Tuckwood/Sadie Tuckwood :13:21 2 2 miles
2 Jaydon Maloney :13:50 1 2 miles
3 April Rezendes/Randy Peterson :14:44 2 2 miles
4 Emily Jones/Justin Jones :14:59 2 2 miles
5 Cindy Tuckwood/Rayna Tuckwood :15:01 2 2 miles
6 Ashlie Stringer/Jesse Stringer :15:38 2 2 miles
7 Jennifer Thorsteinson :16:45 1 2 miles
8 Jake LaPenter/Bridget LaPenter :16:46 2 2 miles
9 Jeremy Hsieh/Allison Gillum :17:24 2 2 miles
10 Daren Booton/Reed Stoops :17:29 2 2 miles
11 Kaya Wilson/Gus Marx :17:30 2 2 miles
12 Mary Glaves/Lucrecia Mervine :18:07 2 2 miles
13 Abby Focht/Heather Parker :18:40 2 2 miles
14 Andy Koverdan/Arik Koverdan :19:20 2 2 miles
15 Guy Crockroft :19:25 1 2 miles
16 Susie Norvell :21:19 1 2 miles
17 Tamala Booton/Ed Johns :22:31 2 2 miles
18 Sierra Wilson/Hanna Davis :22:58 2 2 miles
19 Jeff Gnass/Linda Kruger :24:46 2 2 miles